Robocza wizyta w Zwoleniu

Robocza wizyta w ZwoleniuW piątek - 22 października 2021 roku - Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury Paulina Bakalarska i przewodnik Andrzej Żychowski uczestniczyli w wizycie studyjnej w Zwoleniu. Tamtejsze Muzeum Regionalne w Zwoleniu od lat 70-tych prowadzi działania celem zachowania pamięci o ludziach i miejscach – dziedzictwie kulturowym ziemi zwoleńskiej.
 
W czerwcu 2021 roku zorganizowano wystawę kartograficzną „Zwoleń i okolice na dawnych planach i mapach”. Jednym z partnerów wystawy jest Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie. Podczas wyjazdu zapoznano się z zasobami Muzeum.
 
 
 
Czytaj więcej

Mapa Polski E. Romera z 1929 roku w zbiorach muzealnych

Nasze Muzeum wzbogaciło się o wyjątkowy eksponat. Jest nim oryginalna, ścienna mapa Polski z 1929 roku. Jest to mapa topograficzna, komunikacyjna i administracyjna o wymiarach 170 cm x 160 cm, opracowana pod redakcją E. Romera, podziałka 1:600000 (1 cm = 6 km), wydawcą jest Książnica Atlas Lwów – Warszawa. Z tego samego wydawnictwa mamy rzadki „Atlas Misji Katolickich” wydany Nakładem Związku Misyjnego Duchowieństwa w Polsce z 1937 roku. Zawiera on kilkadziesiąt map diecezji z całego świata.

Eugeniusz Romer (1871 – 1954) był znanym geografem i podróżnikiem, wybitnym twórcą nowoczesnej polskiej kartografii. Założyciel i prezes Książnicy Atlas. Był profesorem i wykładowcą geografii Uniwersytetu Lwowskiego, a po II wojnie światowej profesor katedry geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezydenta Międzynarodowej Unii Geograficznej.

 

Czytaj więcej

ŚWIĘTO GĘSINY W TOKARNI

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają już w najbliższą niedzielę - 17 października 2021 - do Park Etnograficzny W Tokarni na Święto Gęsiny. 
 
Na scenie zagrają kapele ludowe. Odbędą się konkursy: kulinarny na potrawy z gęsiny oraz dla publiczności z wiedzy o gęsinie. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne "Idą gąski gęsiego", a dla starszych - pokaz wykonywania potraw z gęsiny w wykonaniu Mistrza Kuchni Mirosława Ciołaka.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej - Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
 

SIOSTRA RÓŻA ELŻBIETA CZACKA I STANISŁAW BUKOWIECKI


Kilka tygodni temu obchodziliśmy wielką uroczystość ogłoszenia Błogosławioną - Elżbietę Różę Czacką. Urodziła się w Białej Cerkwi na Ukrainie jako dziecko Feliksa i Zofii Czackich. Gdy miała kilka lat, rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Problemy ze wzrokiem miała od dzieciństwa. Całkowicie straciła wzrok w wieku 22 lat po upadku z konia. Podróżowała po Europie, by pracować nad rehabilitacją i poznawać metody pracy z niewidomymi. Wierzyła, że religia Krzyża i Zmartwychwstania daje wytłumaczenie sensu cierpienia.

W pierwszym dniu grudnia 1918 roku powstało Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Pierwsza nazwa zakonu brzmiała: „Siostry Niewidome św. Franciszka Serafickiego”. Pomysł założenia stowarzyszenia, które zajmowałoby się pomocą niewidomym, podsunął ociemniałej hrabiance warszawski okulista Bolesław Ryszard Gepner. Pierwsze zebranie w tej sprawie miało miejsce 19 listopada 1908 roku w Pałacu Czackich w Warszawie. Statut Przyszłej organizacji ułożył w roku 1910 prawnik i działacz polityczny, wtedy już ociemniały, Stanisław Bukowiecki.

W październiku tego roku złożono wniosek o zarejestrowanie stowarzyszenia pod nazwą „Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Królestwie Polskim” do carskiego Urzędu Gubernialnego do spraw Stowarzyszeń w Warszawie. Towarzystwo wpisane zostało do rejestru stowarzyszeń 11 maja 1911 roku pod numerem 281. Członkami założycielami byli: Róża Maria Hr. Czacka, Bolesław Ryszard Gepner – dr okulista, Antoni Górski – właściciel ziemski, Wanda z Badenich hr. Krasińska, Stanisław Bukowiecki – adwokat przysięgły, Aleksander Jackowski – adwokat przysięgły.

 

 

Czytaj więcej